Szakmai fórumok, konferenciák és rendezvények
1. alkalom 2017.06.23.
A 2017. június 23-án megtartott rendezvény célja az volt, hogy a résztvevők képet kapjanak a Pécsett működő, a romák oktatásával és a roma kultúra, hagyományok ápolásával foglalkozó intézmények és szervezetek tevékenységéről. A rendezvény meghívott vendégei voltak: Dr. Orsós Anna, a PTE Romológia Tanszékének vezetője, Dr. Lakatos Szilvia, a Pécsi Roma Kisebbségi Önkormányzat elnöke, Orsós Ferenc, a pécsi FUND Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója. A moderátori feladatokat Ignácz József, Besence község polgármestere vállalta fel. A jelenlevők többségét a város általános és középiskoláiban tanító pedagógusok tették ki, de képviseltette magát a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Pécsi Tankerülete, a Baranya Megyei Kormányhivatal és az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A program elején a meghívott vendégek mutatkoztak be és röviden ismertették az általuk képviselt intézmények, szervezetek tevékenységét. Ezt követően a város oktatási intézményeinek helyzetére vonatkozó vélemények kifejtésére került sor. Szóba került többek között az oktatásban tapasztalt szegregáció kérdése, a Gandhi Gimnázium helyzete és a pedagógusképzés. Pozitív példaként hangzott a PTE Romológia Tanszéke által kezdeményezett Roma Szakkollégium létrehozása, viszont kritikák hangzottak el a Gandhi Gimnáziummal kapcsolatban. (vezető kiválasztása, NEROK működése, a tanulói létszám csökkenése). A résztvevők közül többen is annak a véleményüknek adtak hangot, hogy hiányoznak az iskolákból azok a szakemberek, akik a tanulók szociális problémáinak kezelésében működnének közre, ezt a munkát a pedagógusok nem tudják felvállalni, a megoldásban a KLIK-nek lenne szerepe.
2. alkalom 2018.04.17.
A 2018. április 17-én megtartott rendezvény célja az volt, hogy a résztvevők képet kapjanak a cigányság történetéről, csoportjairól, szokásaikról, valamint a romák oktatásával és a roma kultúra, hagyományok ápolásával foglalkozó intézmények és szervezetek tevékenységéről. Az előadó Szuhay Péter néprajzkutató (Magyar Néprajzi Múzeum), a cigányság országosan elismert szakértője volt. A moderátori feladatokat Orsós Ferenc, a FUND Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója vállalta fel. A jelenlevők többségét a város általános és középiskoláiban tanító pedagógusok tették ki, de képviseltette magát a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Pécsi Tankerülete, a Baranya Megyei Kormányhivatal és az Oktatási Hivatal vezetősége is. A program elején Dr. Őri László pécsi alpolgármester köszöntötte a megjelenteket és hangsúlyozta a téma fontosságát. Orsós Ferenc rövid bevezetője és felkonferálása után Szuhay Péter fotókkal, videókkal kísért előadása következett, mely bemutatta a cigányság hazai történetét, a fontosabb dátumokat, történéseket. Külön hangsúlyt fektetett az előadó a szokások ismertetésére. A zömében tanárokból álló hallgatóság számára talán a legfontosabb ismereteket a hátrányos helyzettel, a szegénységgel, a cigánygyerekek iskolai oktatásával, illetve az azokra leselkedő veszélyekkel, a tanítás nehézségeivel foglalkozó gondolatok jelentették. A beszélgetés végén Szuhay Péter bemutatta a Roma Kultúra Virtuális Háza DVD-t, melynek szerkesztésében részt vett korábban, majd kérdéseket lehetett feltenni az előadónak. Az eladás előtt catering szolgáltatást biztosítottak a szervezők a pedagógusok és a téma iránt érdeklődő megjelentek részére. A rendezvényen 120 ember vett részt.
3. alkalom 2018.04.27.
2018. április 27-én délelőtt 09.30-12.30-ig került sor a vajszlói Kodolányi János Általános Iskolában a „Szakmai fórumok, konferenciák” rendezvényre, melynek szervezésében, ill. a résztvevők toborzásában a Baranya Megyei Cigány Nemzetiségi Önkormányzat és Besence Polgármesteri Hivatala is aktívan részt vett. Vajszló az Ormánságban, a sellyei járásban található, ez az ország egyik legszegényebb járása, ahol nagyon magas a munkanélküliség aránya, a településen és a környékbeli falvakban jelentős számban élnek roma emberek (kb. 25% az arányuk az összlakossághoz viszonyítva). Van olyan falu (Gilvánfa), ahol gyakorlatilag csak cigány emberek élnek, többségük mélyszegénységben. "A társadalmi szerepvállalás a közösségek fejlesztésével” témakörben a pályázat-ban ez a térség került megnevezésre, mint fejlesztendő járás. A közelben található Besence község pályázati együtt-működő partnere a CSZMMB-nek. A vajszlói iskolában tartott tanároknak, nevelőknek szóló konferencián az oktatás kapott fő hangsúlyt, de természetesen nem lehetett megkerülni a fontosabb gazdasági, demográfiai folyamatokat sem. Ritter Betty Főosztályvezető, az Oktatási Hivatal Pécsi Pedagógiai Oktatási Központjának vezetője a köznevelés aktuális kérdéseiről tartott előadást. Az általa elmondott gondolatok közül kiemelkedik az iskolai lemorzsolódás elleni fontosabb tennivalók ügye, a családok megsegítése, a társadalmi felelősségvállalás, a gyerekek tanulmányi eredményének folyamatos figyelemmel kísérése, illetve az erre irányuló erőfeszítések szükségessége. Ezt követően Orsós Ferenc igazgató tartott előadást a FUND Iskolába járó gyerekek művészeti képzéséről, az eddig elért eredményekről, valamint a hátrányos helyzetű, zömében cigánygyerekek tanításának nehézségeiről, az alkalmazott pedagógiai módszerekről. Szóba kerültek a közösségfejlesztő, családi programok, melyek nagyon fontosak a hatékony képzés érdekében. A rendezvényen nagy létszámban vettek részt tanárok, érdeklődők, szociális szakemberek. A program végén kérdéseket lehetett feltenni az előadóknak, akik készséggel válaszoltak az érdeklődőknek. A hasznos, tartalmas délelőtti programot közös ebéddel zártuk.
4. alkalom 2018.05.08.
A 2018. május 8-án megtartott rendezvény célja az volt, hogy a résztvevők képet kapjanak a cigányság történetéről, csoportjairól, szokásaikról, a megszerezett ismereteket pedig a munkájuk során tudják hasznosítani, egyben segítsék elő a roma, nem roma emberek közötti kommunikáció javítását. Az előadó Nagy Pál történész, a cigányság országosan elismert szakértője volt, aki korábban hosszú ideig a Pécsi Tudományegyetemen is oktatta a cigányság történetét. A moderátori feladatokat Orsós Ferenc, a FUND Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója vállalta fel. A jelenlevők többségét a Baranya Megyei Kormányhivatal köztisztviselői, dolgozói jelentették. Rajtuk kívül a téma iránt érdeklődő egyetemisták, roma közéleti személyiségek, valamint a FUND Iskolával és a CSZMMB-vel kapcsolatban álló emberek vettek részt a rendezvényen. A program elején Orsós Ferenc köszöntötte a megjelenteket és hangsúlyozta a téma fontosságát. Rövid bevezetője és felkonferálása után Nagy Pál fotókkal kísért előadása következett, melyben bemutatta a cigányság történetét, külön hangsúlyt fektetve a hazai folyamatokra és fontosabb történelmi eseményekre. Természetesen az öltözködés, a lakóhely szerepe, a hagyományos mesterségek bemutatása, illetve a különböző korok népvándorlási történései is segítették a jelenlévőket a cigányság szokásainak, kultúrájának megértésében. A zömében a Kormányhivatal dolgozóiból álló hallgatóság számára talán a legfontosabb ismereteket a hátrányos helyzettel, a szegénységgel és az azzal összefüggő problémákkal foglalkozó gondolatok jelentették. A szünetet követően a résztvevők kérdéseket tettek fel az előadónak, aki minden kérdésre készséggel válaszolt.
5. alkalom 2018.05.15.
A 2018. május 15-én megtartott rendezvény célja az volt, hogy a résztvevők képet kapjanak a cigányság történetéről, csoportjairól, szokásaikról, a megszerzett ismereteket pedig munkájuk során tudják hasznosítani, és segítsék elő a roma, nem roma emberek közötti kommunikáció javítását. Az előadó Szuhay Péter néprajzkutató (Magyar Néprajzi Múzeum), a cigányság országosan elismert szakértője volt. A moderátori feladatokat Orsós Ferenc, a FUND Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója vállalta fel. A jelenlevők többségét a Baranya Megyei Kormányhivatal köztisztviselői, dolgozói jelentették. Rajtuk kívül a téma iránt érdeklődő egyetemisták, roma közéleti személyiségek, valamint a FUND Iskolával és a CSZMMB-vel kapcsolatban álló emberek vettek részt a rendezvényen. A program elején Orsós Ferenc köszöntötte a megjelenteket, és hangsúlyozta a téma fontosságát. Rövid bevezetője és felkonferálása után Szuhay Péter fotókkal, videókkal kísért előadása következett, mely bemutatta a cigányság hazai történetét, a fontosabb dátumokat, külön hangsúlyt fektetve a hazai folyamatokra és fontosabb történelmi eseményekre. Az öltözködés, a hagyományos mesterségek bemutatása, továbbá a temetéshez kapcsolódó virrasztás megismerése segítették a jelenlévőket a cigányság szokásainak, kultúrájának megértésében. A zömében a Kormányhivatal dolgozóiból álló hallgatóság számára talán a legfontosabb ismereteket a hátrányos helyzettel, a szegénységgel és az azzal összefüggő problémákkal foglalkozó gondolatok jelentették. A szünetet követően Szuhay Péter bemutatta a Roma Kultúra Virtuális Háza DVD-t, melynek szerkesztésében részt vett korábban, majd kérdéseket lehetett feltenni az előadónak. A rendezvényen résztvevő 120 főt a program végén megvendégeltük.
6. alkalom 2018.05.31.
A 2018. május 31-én megtartott rendezvény célja az volt, hogy a résztvevők képet kapjanak a cigányság történetéről, csoportjairól, nyelvükről, szokásaikról. A megszerezett ismereteket pedig a munkájuk során tudják hasznosítani, egyben segítsék elő a roma, nem roma emberek közötti kommunikáció javítását. Az előadó Dr. Orsós Anna Tanszékvezető egyetemi docens, a Pécsi Tudomány Egyetem – Romológia és Nevelés Szociológia Tanszék vezetője volt. A jelenlevők többségét a Pécsi Tankerületi Központ Tanárai alkották. Rajtuk kívül a téma iránt érdeklődő emberek, valamint a FUND Iskolával és a CSZMMB-vel kapcsolatban állók vettek részt a rendezvényen. A program elején Baumann Ferenc köszöntötte a jelenlévőket és hangsúlyozta a téma fontosságát. Rövid bevezetője és felkonferálása után Orsós Anna, megkezdte az előadást, első körben egy kérdéssel, amely így szót: „Hányan beszélnek ma Magyarországon cigányul?” majd ezt további kérdések követték pl.: „Egyáltalán hányféle cigánycsoport, hány féle cigány nyelv van?”, „Milyen ezek helyzete a tudomány világában, az iskolában és a hétköznapokban?” A feltett kérdések után ismertette a csoportokat, a nyelveket, bemutatta a cigányság hazai történetét, külön hangsúlyt fektetve a hazai folyamatokra és fontosabb történelmi eseményekre. Beszélt a cigányság helyzetéről az oktatás történetében is. Ismertette a hagyományaikat, mesterségeiket. Kutatási statisztikákkal alátámasztott ismeretit is bemutatta: hogyan fejlődött az 1800-as évektől napjainkig a cigányság léte, valamint az iskolai végzettséget szerzők aránya. A rövid szünetben - állófogadás közben – megvitatták a résztvevők az elhangzottakat. Ezt követően dr. Orsós Anna folytatta a konferenciát, személyes tapasztalatainak elmondásával, majd ez után kérdéseket lehetett feltenni az előadónak. A rendezvény végén az előadó megköszönte a részvételt, majd betekintést engedett az általa és más, a cigányság életének feltárásával, kutatásával foglalkozó személyek megjelentetett könyveibe.
7. alkalom 2018.10.16.
A 2018. október 16-án megtartott rendezvény célja az volt, hogy a résztvevők képet kapjanak a jelenlegi munkaerőpiaci, ezen belül kiemelten a cigányságot jellemző helyzetről, valamint a munkahelyeken sajnos meglévő diszkriminációról. A megszerezett ismereteket pedig tudják a munkájuk során hasznosítani, egyben segítsék elő a roma, nem roma emberek közötti kommunikáció javítását. Az előadó Sasvári Gábor munkaügyi szakember volt, aki több évtizede foglakozik a területtel, korábban a Baranya Megyei Munkaügyi Központ vezető munkatársa volt, jelenleg pedig több hazai és nemzetközi projektben munkaügyi szakértőként vesz részt. A moderátori feladatokat Orsós Ferenc, a FUND Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója vállalta fel. A jelenlevők többségét a Baranya Megyei Kormányhivatal köztisztviselői, dolgozói jelentették. Rajtuk kívül a téma iránt érdeklődő egyetemisták, roma közéleti személyiségek, valamint a FUND Iskolával és a CSZMMB-vel kapcsolatban álló emberek vettek részt a rendezvényen. A program elején Orsós Ferenc köszöntötte a megjelenteket és hangsúlyozta a téma fontosságát. Rövid bevezetője és felkonferálása után Sasvári Gábor diákkal kísért előadása következett, melyben bemutatta a hazai munkaerőpiaci folyamatokat, a régiót befolyásoló negatív tendenciákat, majd hosszasan foglakozott a cigányságot érintő problémákkal (pl. szegénység, alacsony iskolai végzettség, a régió gazdasági nehézségei, a tradíciók szerepe és az elhelyezkedés nehézségei, illetve ezek összefüggései). A szünetet követően egy másik probléma, a munkahelyi diszkrimináció került előtérbe, ez a cigány emberek munkába állását nagyon negatívan befolyásolja, hiszen sok munkáltató egyszerűen nem vesz roma származású dolgozót. Aki pedig alkalmazásban áll, annak is sok esetben szembesülnie kell ezzel a jelenséggel. Ezt követően kérdéseket lehetett feltenni az előadónak. Az eladás előtt, a szünetben, valamint a rendezvény végén catering szolgáltatást biztosítottak a szervezők a megjelentek részére. A rendezvényen 120 ember vett részt.
8. alkalom 2018.10.19.
A 2018. október 19-én megtartott rendezvény célja az volt, hogy a résztvevők képet kapjanak a Pákolitz utcai épület - évek óta üresen álló - emeleti szintjén kialakított népfőiskola tervezett tevékenységéről. A szervezőket az a cél motiválja, hogy a népfőiskolán megszerzendő ismereteket, kompetenciákat az emberek tudják majd hasznosítani a munkájuk során, egyben segítsék elő a roma, nem roma emberek közötti kommunikáció javítását. Az előadó Pörös Béla szociológus, a tervezett Meszesi Népfőiskola szakmai tanácsadója volt. A moderátori feladatokat Baumann Ferenc, a CSZMMB Pályázatokért felelős munkatársa látta el. A jelenlevők a Meszesi környéken élő, a téma iránt érdeklődő lakosok, valamint a FUND Iskolával és a CSZMMB-vel kapcsolatban álló személyek voltak. A program elején Baumann Ferenc köszöntötte a jelenlévőket és hangsúlyozta a téma fontosságát. Rövid bevezetője és felkonferálása után Pörös Béla megkezdte az előadást, melyben elmondta, hogy a tervezett népfőiskolai program célterülete a Pécs keleti peremén egymás mellett elhelyezkedő két városrész: Meszes, valamint Szabolcs. Részletesen beszélt a terület társadalmi, gazdasági problémáiról (pl. a bányák bezárása, lakások állapotának romlása, szegénység, munkanélküliség). Fontos célként jelölte meg a fiatalok és családjuk felkészítését a pályaválasztásra, továbbá a hagyományos iskolarendszerből a végzettség megszerzése előtt kikerülő fiatalok számára szakmai és iskolai végzettséget biztosító tanulási lehetőségek kialakítását (a területen nagyon magas az iskolai lemorzsolódás aránya). A rövid szünetet követően a népfőiskola szlogenje került napirendre, mely a következő: Tanulás a gyakorlati cselekvés által. A kiemelt cél a kreativitást fejlesztő, kézműves mesterségek, szakmák megismerését, megtanulását szolgáló műhelyrendszer létrehozása. Ezt követően kérdéseket lehetett feltenni az előadónak.A program során a szervezők catering szolgáltatást nyújtottak a résztvevők számára.
9. alkalom 2018.11.13.
2018. 11. 13- án " A cigányok körében végzett pasztoráció" elnevezésű rendezvényünk a Társadalmi szerepvállalás pályázat keretén belül került megrendezésre 13:00 és 16:00 óra között. A moderátori feladatokat Orsós Ferenc, a FUND Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója látta el. Az eseményen két célcsoport vett részt: a Baranya Megyei Kormányhivatal köztisztviselői, dolgozói valamint rajtuk kívül a téma iránt érdeklődő, a FUND Iskolával és a CSZMMB- vel kapcsolatban álló emberek. Az előadó Lankó József volt, a szinte 100 %- ban cigány lakosú baranyai település, Alsószentmárton lelkésze (az ő kezdeményezésére jött létre a Szent Márton Caritas Alapítvány, mely a hitoktatás és nyári táboroztatás mellett cigány nemzetiségi óvodát és tanodát is működtet a faluban). Előadásának témája az általa végzett pasztoráció, mely a roma közösség célirányos lelki gondozása mellett irányító, segítő munkáját is jelenti. Előadásában kitért a nagy érdeklődéssel hallgatott caritas munkájára, amely igen sokrétű: akár hivatalos papírok kitöltését, határozatok megértetését, de szükség esetén orvosnak való telefonálást is jelenthet. Szintén nagy figyelmet kapott elbeszélése (saját tapasztalatok birtokában) a hagyományos roma csoportok közösség- centrikusságáról, családközpontúságáról (melyen belül mindig a nagycsaládot, tágabb rokoni kört kell érteni) valamint beszélt a házasság szentségéről, a keresztelőről is. Lankó József előadását végig koncentrált figyelem kísérte, előadásmódja mély benyomást tett a hallgatóságra, ezért rendezvényünket sikeresnek könyvelhetjük el. A rendezvényen 120 fő jelent meg, ők az előadás szünetében kávét, teát, üdítőt és szendvicseket fogyasztottak, valamint az elhangzottakról beszélgettek kis csoportokban, jó hangulatban.
10. alkalom 2018.12.20.
2018.12.20-án került sor az évértékelő konferencia rendezvényünkre, melyet a Pákolitz István u. 33. sz. alatti épületben két helyszínen valósítottunk meg, összesen 120 fő részvételével. Mindkét helyszínen Orsós Ferenc, a FUND Cigány Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott évértékelő beszédet, aki egész évben részt vett a programok szervezésében és lebonyolításában. Az első rendezvényen a közösségi aktivitás erősítése és a helyi hagyományok ápolása programban részt vevő személyeknek tartott évértékelő konferenciát Orsós Ferenc. Köszöntötte a jelenlévőket és megköszönte az eddigi részvételüket, munkájukat, melyet a programok sikeres megvalósításának érdekében tettek. Kiemelte, hogy a velük való együttműködés mennyire fontos a programok eredményes lebonyolításának folyamatában. Beszámolt az elvégzett feladatokról, eredményekről, a kitűzött célokról és a tervek közt szereplő leendő programokról. A programon résztvevőknek a helyszínen főzött az egyesület, zenével, beszélgetéssel zárták az eseményt. A másik helyszínen a pályázat szervezésében és lebonyolításában részt vevő partnereknek, közvetlen kollégáknak tartott konferenciát Orsós Ferenc. Évértékelő beszédében számvetést tartott a kitűzött célokról, az elért sikerekről, eredményekről. Kijelentette, hogy a kitűzött célokat a megfelelő ütemben sikerült végrehajtani, a vállalt feladatok megvalósítása jó úton halad, az előforduló hibákból lehet, sőt kötelező tanulni. A korábban megvalósuló projektekkel összehasonlítva elmondta, hogy a fejlődési folyamat jó, de fejlődni folyamatosan kell. Kiemelte a hosszútávú minőségi munka fontosságát, melyet szem előtt tartva kell a következő lépéseket megtenni. Beszéde zárásaként mindenkinek kellemes ünnepeket és sikerekben gazdag új évet, új kihívásokat kívánt, a további sikeres együttműködés reményében megköszönte a partnerek eddigi munkáját és jutalmakat adott át. A rendezvény a CSZMMB munkatársai által készített vacsorával zárult, melyet egy kis zenei előadás színesített és a kollégák kötetlen beszélgetést folytattak. A közelgő ünnepeket idéző, családias, jó hangulat végig kísérte az eseményt.
11. alkalom 2019.02.23.
2019.02.23- án 13:00-16:00 között tartottuk meg rendezvényünket a Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis Pákolitz utcai telephelyén. Rendezvényünk célja az volt, hogy a helyi roma közösség tájékoztatást kapjon a családtámogatási rendszerben bekövetkezett változásokról és kérdéseiket feltehessék. Több előadás zajlott le, amin a közönség is folyamatosan cserélődött és érkeztek új érdeklődők is. A konferenciát a roma közösség által elismert Varga István nyitotta meg. Bemutatta a rendezvény előadóit: Madaras Zoltánt, a Baranya Megyei Közgyűlés Elnökét, valamint Orsós Ferencet, a FUND Cigány Alapfokú Művészeti Iskola igazgatóját. Madaras Zoltán előadásában a jelenlévők megismerhették a családtámogatási rendszerben bekövetkezett változásokat. Az Elnök Úr előadásában kiemelte, hogy a kormány 2010 óta folyamatosan bővíti a családtámogatások rendszerét, melyek tekintetében Magyarország listavezetővé vált Európában. Elmondta azt is, hogy a kormányfő által bejelentett 7 ponttal nem zárult le a családok megsegítése, mert a legutóbbi nemzeti konzultáció alapján megszületett javaslatok alapján a folytatás lehetősége is felmerült. A jelenlévők rengeteg kérdést tettek fel, az Elnök Úr mindenkinek kimerítő választ tudott adni. A következő beszéd előtt szünetet tartottunk, mindenki fogyaszthatott egy kis frissítőt. Orsós Ferenc Igazgató Úr a roma családoknak személyesebb hangvételű előadást tartott, melyben többek közt elhangzott az is, hogy a társadalom legkisebb természetes közössége a család, és a romáknál a család igazi nagycsaládot jelent, így a gyermekvállalás - és nevelés megkönnyítése érdekében milyen támogatásokat kaphatnak. A közönséget leginkább a személyi jövedelemadó-mentességet biztosító rendelkezés érdekelte, de személyes kérdéseket is feltettek, miszerint a változások és kedvezmények mennyire érintik a cigányokat, tudnak-e élni a lehetőségekkel. A rendezvény zárásaként meleg étkezést biztosítottunk a megjelent több mint 150 fő részére, akik a rendezvényünk befejeztével igen pozitívan nyilatkoztak a nap folyamán elhangzott előadásokról.
12. alkalom 2019.03.15.
2019.03.15-én 10:00-13:00 között tartottuk meg rendezvényünket a Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis Pákolitz utcai telephelyén, melynek mottója: "Mindig is voltak és mindig is lesznek olyan cigányok, akiknek az ország szabadsága és függetlensége mindennél többet ér." Megemlékezéssel egybekötött rendezvényünk gyermek kézműves játszóházzal kezdődött, melyben a gyerekek magyar zászlót és nemzetiszín szalagból kokárdát készíthettek, színezhettek, vághattak, ragaszthattak. Az itt résztvevő gyerekeket és kísérőiket kaláccsal és tejjel kínáltuk. Ünnepi műsorunkat - a Miniszterelnök ünnepi beszédével egyidőben - Oszoli Dénes, a terület önkormányzati képviselője nyitotta meg, beszédet tartott, melyben méltatta a magyar honvédseregekben harcoló cigány ifjakat. Ezt követően Orsós Ferenc, a FUND Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója vette át a szót és mondta el megemlékezéssel egybekötött ünnepi beszédét. Felszólalt még Dr. Lakatos Szilvia, a Pécsi Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, valamint Sárközi József, a Dosta Sas Egyesület elnöke is. A beszédeket megelőzően meghallgattuk a magyar és a cigány himnuszt a Chache Rom együttes előadásában. A rendezvény ideje alatt végig fánksütés folyt, melynek folyamatát a résztvevők látványkonyha keretében végig is kísérhették. Délben ebéddel kínáltuk a vendégeket, akik az ebédre készülő töltött káposzta készítésének folyamatába is betekintést nyerhettek. A rendezvényt a jó időnek köszönhetően a szabadban tartottuk, így a megjelentek száma is elérte a 150 fős létszámot. Az eseményt sikeresen zártuk, az ünnepi jó hangulatról zene és a baráti beszélgetések gondoskodtak.